Mindfulness in everyday life – the practice of being mindful
Warsztat „Uważność w codzienności – praktyka bycia obecnym”
Zapraszamy na 8-tygodniowy stacjonarny trening uważności
Częścią treningu jest codzienna własna praktyka uważności pomiędzy sesjami.
Praktyka uważności, stosowana od czasów starożytnych w różnych ścieżkach rozwoju duchowego, została zaadoptowana do psychoterapii przez prof. Jona Kabat – Zinna, założyciela Kliniki Łagodzenia Stresu przy Uniwersytecie Massachusetts.
Na co dzień zazwyczaj nasza uwaga jest rozproszona, jesteśmy poddani działaniu licznych bodźców, nasz umysł jest zaprzątnięty tysiącem spraw. Praktyka uważności uczy kontroli umysłu i świadomego sterowania swoją uwagą.
Uważność jest sztuką świadomego życia, gdyż poprzez systematyczną samoobserwację i badanie natury własnego umysłu daje możliwość znalezienia harmonii, radości i mądrości w życiu. Polega na rozwijaniu umiejętności pełnego skupiania uwagi na bieżącym doświadczeniu tu i teraz.
Dzięki praktykom koncentracji i medytacji, warsztat pozwoli doświadczyć stanu skupienia i wyciszenia oraz wewnętrznej przestrzeni. Uczestnicy zostaną wprowadzeni do medytacji pozareligijnej, którą może stosować każdy, niezależnie od wyznania. Ćwiczenia uważności będą służyły rozwijaniu umiejętności świadomego kierowania swoją uwagą w codzienności i kontroli umysłu. Umiejętność ta jest pomocna w radzeniu sobie ze stresem, stanami wypalenia i depresji. Jej regularne stosowanie prowadzi do głębszego i pełniejszego doświadczania rzeczywistości, podnosząc jakość życia.
Praktyka uważności jest procesem aktywnego uczenia się, w którym uczestnicy, wykorzystując swoje mocne strony, dążą do poprawy swojego zdrowia, samopoczucia i jakości życia.
Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników ze specyfiką funkcjonowania umysłu oraz zdobycie umiejętności w zakresie praktyki uważności, umożliwiających kontrolę umysłu i świadome sterowanie jego aktywnością. Trening służy także uzyskaniu narzędzi, pozwalających na rozwijanie osobistych kompetencji w zakresie uważności.
Prowadząca: Monika Anna Popowicz
(pedagog, psychoterapeutka, trener rozwoju osobistego, coach)
Miejsce: Zajęcia odbywają się we środy 17.30 – 19.30 w sali przy ul. Ksawerów 3
Informacje i zapisy:
biuro IPSI tel. 22 839 30 16, 0 663 397 443, e-mail: info@ipsi.pl
Monika 0 506 068 362, e-mail: monika.popowicz@ipsi.pl
Inwestycja: 750 zł
Uwaga: prosimy o zabranie wygodnego stroju
Monika Anna Popowicz
Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania psychoterapeutka, psychoonkolog i trener rozwoju osobistego, coach.
Wiedzę w zakresie treningu i pracy z grupą zdobywała w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, gdzie w ramach Studium Psychoterapii Indywidualnej i Grupowej oraz Treningu ukończyła m.in. fakultety „Jak sobie radzić ze stresem?” prowadzony przez Wojciecha Eichelbergera oraz „Projektowanie i prowadzenie szkoleń” prowadzony przez Piotra Dworczyka. Praktyki uważności w oparciu o Mindfulness uczyła się od dr Ivana Miltona (kurs „Mindfulness Practice in the Buddhist Tradition. Training Course for Mental Health Clinicians” na Uniwersytecie Warszawskim) i prof. Jona Kabat – Zinna (warsztat „Mindfulness Practice”). Uczestniczyła w międzynarodowej 1st Conference on Practical Application of Buddhism In Western Psychology. Mindfulness: Theory and Practice, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Mindfulness na warszawskiej SWPS. W ramach konferencji ukończyła warsztat „Buddhist Methods for Developing a Quiet Mind and Caring Attitude” prowadzony przez Alexandra Berzina. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Mindfulness. Praktykuje różne formy medytacji od 2002 r.
Od 2004 r. związana z Instytutem Psychoimmunologii, gdzie do 2008 r. była członkiem zespołu psychoterapii, a do chwili obecnej należy do zespołu trenerskiego, prowadząc warsztaty i szkolenia, głównie o tematyce radzenia sobie ze stresem. Założyła i współtworzy od 2004 r. Fundację Psychoonkologii „Ogród Nadziei”, gdzie pracuje terapeutycznie i warsztatowo z osobami chorymi na nowotwory i ich bliskimi.
W swojej pracy koncentruje się na odnajdywaniu i wzmacnianiu osobistych zasobów, które pozwalają człowiekowi radzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia życie. Dąży do rozwoju pełni potencjału osób, z którymi pracuje, na poziomie ciała, emocji, umysłu i ducha, dla jakości i radości życia. Czerpie z wielu ścieżek, które zmierzają do poszerzania świadomości, traktując uważność jako jej zasadniczy instrument.
Jest wegetarianką od 16 lat i joginką. Interesuje się filozofią Wschodu. Jej pasją jest taniec. Ma dwóch synów.